• dietofitmenka

Profesjonalny dietetyk - czyli jaki?


Czytając ostatnio książkę z zakresu żywienia natknęłam się na zbiór cech dietetyka idealnego, który został przedstawiony przez autorkę. Doszłam do wniosku, że jest bardzo trafny i warto uświadomić każdą osobę, która współpracuje lub będzie współpracować z dietetykiem co może wymagać. 


Na wstępie zaznaczę, że zawód dietetyka jeszcze nie jest regulowany prawnie. Przez co na rynku pracy można spotkać osoby bez wykształcenia, po kursach, nieposiadających dyplomu uczelni wyższej potwierdzające jego wiedzę. Według mnie znajomość podstaw medycyny: anatomii człowieka czy fizjologii organizmu, biochemii oraz farmakologii jest niezbędna, aby móc być specjalistą w danej dziedzinie. Takiej wiedzy nie jesteśmy w stanie przyswoić podczas miesiąca, dwóch czy nawet weekendu (!). Studia są nieidealną podstawą, bez której ani rusz. Następnym etapem jest ciągłe kształcenie się poprzez uczestnictwo w szkoleniach specjalistycznych czy wnikliwe analizowanie najnowszych publikacji naukowych.


Dlatego każda osoba podejmująca współpracę z dietetykiem powinna mieć możliwość sprawdzenia jego kwalifikacji oraz zdecydowania czy chce powierzyć mu swoje zdrowie. 


Dobry dietetyk:

  • Dietetyk słucha, a dopiero potem analizuje. 

W jednej z telewizji śniadaniowej, kiedy bym nie włączyła telewizora, zawsze osoby uczestniczące w rozmowie przekrzykują się nawzajem. Mnie jako widzowi bardzo ciężko jest wyciągnąć cokolwiek z tego chaosu, który w niczym nie przypomina dialogu. 


Dlatego, aby dobrze prowadzić pacjenta żywieniowo trzeba zebrać jak najwięcej informacji. Podczas spotkań w gabinecie jest łatwiej, od razu można o coś dopytać. Natomiast we współpracy internetowej kluczem jest dokładne uzupełnienie wywiadu żywieniowego, zdrowotnego oraz środowiskowego. Dopiero na jego podstawie układa się indywidualny plan dietetyczny (NIE DLA JADŁOSPISÓW “Z SZUFLADY”!!)

  • Sprawdzenie wyników badań laboratoryjnych. 

Dietetyk nie powinien układać planu żywieniowego “w ciemno” bez znajomości stanu zdrowia oraz odżywienia organizmu -> O tym pisałam tutaj. Pamiętajcie, że dietetyk nie interpretuje wyników badań krwi, to jest zadanie dla lekarza! Możemy jedynie zaproponować pacjentowi jakie parametry w jego przypadku warto wykonać, a w razie nieprawidłowości odesłać do specjalisty lekarza. 

  • Uwzględnienie możliwości pacjenta. 

Profesjonalny dietetyk powinien uwzględnić stan zdrowia, nietolerancje pokarmowe czy dolegliwości układu pokarmowego, upodobania kulinarne oraz możliwości finansowe. Nie lubisz kapusty pekińskiej i arbuza, a na przygotowanie obiadu masz 20 minut? Jadłospis powinien być dopasowany do potrzeb danej osoby oraz możliwości spożywania posiłków. Osobiście wychodzę z założenia, że dieta  jest dla Nas, a nie my dla diety.

  • Stały kontakt. 

Współpraca z dietetykiem nie kończy się na ustaleniu jadłospisu i “do domu”. Podczas współpracy stacjonarnej w gabinecie bardzo ważne są regularne spotkania, wizyty kontrolne, a internetowo stały kontakt mailowy lub telefoniczny. Ma to na celu utrzymanie motywacji pacjenta, a przede wszystkim możliwość modyfikacji planu do polepszającego się stanu zdrowia czy zmieniającej masy ciała. Ważne jest również  wsparcie psychologiczne i w razie potrzeb wprowadzenie dodatkowych elementów np. prowadzenie dzienniczka żywieniowego. Zaangażowany dietetyk zachęca do zadawania pytań oraz utrzymywania stałego kontaktu. 

  • Dietetyk nie obiecuje utraty 10kg w miesiąc! 

Mądry dietetyk nigdy nie proponuje diet cud, głodówek i wykluczenia dużych grup produktów (wyjątkiem są alergie/nietolerancje pokarmowe). Każda zmiana wymaga czasu. Brak różnorodności w diecie lub diety o bardzo niskiej kaloryczności mogą jedynie rozregulować metabolizm oraz doprowadzić do zaburzeń wydzielania insuliny oraz innych hormonów. 

  • Uważnie dobiera suplementację oraz żywność specjalnego przeznaczenia. 

Żywieniowiec nigdy nie stosuje z góry ustalonej suplementacji. Każdy preparat powinien być dobierany indywidualnie do pacjenta, jego potrzeb, wyników badań, sytuacji życiowej. Bazowanie na gotowych posiłkach typu koktajle, zupy w proszku czy batony proteinowe jest niedopuszczalne (jako dodatek do zbilansowanej diety jest ok). Suplementy to nie cukierki, dlatego należy je stosować ostrożnie i w ściśle określonej czasowo kuracji po uprzednim stwierdzonym niedoborem w badaniach. 

  • Zachęca do samoobserwacji. 

Największą pracę wykonujesz Ty sam! Tylko dzięki własnej obserwacji organizmu w danych sytuacjach jesteśmy w stanie określić prawidłowy plan działania. Warto zachęcić do prowadzenia dziennika diety, co ułatwi analizę problemu i pokażę kierunek zmian.

  • Nie zamyka w złotej klatce. 

Opieka żywieniowa to nie złota klatka. Masz prawo wyjść w piątek na miasto, iść na wesele czy urodziny babci. Zadaniem dietetyka jest Cię przygotować na odstępstwa oraz opracować konkretną strategię przetrwania

  • Współpracuje z innymi specjalistami. 

“Im więcej wiem, tym wiem, że nic nie wiem” – doświadczony dietetyk powinien mieć tego świadomość. Dobra opieka żywieniowa to współpraca interdyscyplinarna, która obejmuje lekarzy różnych specjalizacji (np. ginekolog, endokrynolog, diabetolog), psychologa czy trenera. Wymiana informacji jest bardzo ważna dla sukcesu podopiecznego.

  • Jest pełen empatii i zrozumienia. 

Każdemu zdarza się gorszy dzień, ta walka jest nierówna. Zadaniem dietetyka jest Cię wesprzeć, dodać siły, a nie oceniać czy, co gorsze, wzbudzać poczucie winy. Nie przytyjesz od jednego ciastka – tak jak nie schudniesz od jednej sałatki Obecnie, według badań przeprowadzonych w Polsce, ponad 40% kobiet nie jest zadowolonych ze swojego wyglądu i potrzebuje wsparcia, by podjąć walkę o zmianę swojej sylwetki. Zwróć zatem uwagę, czy twój dietetyk łączy w sobie wiedzę, motywację i wsparcie oparte na empatycznej współpracy.


Podsumowując, dietetyk to przede wszystkim osoba dająca dobry przykład. Osoba, która wysłucha i doradzi. Proponuje przepisy na posiłki, które będziesz w stanie przygotować i dopasować do swojego stylu życia oraz aktywności fizycznej. Poleci techniki gotowania, przyrządzania posiłków oraz przyprawiania, aby jedzenie było smaczne. Wszystko po to, aby dieta nie była jednorazową przygodą, a stała się sposobem odżywiania na całe życie! Źródło: Dominika Musiałowska „Insulinooporność – zdrowa dieta i zdrowe życie”

8 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie