• dietofitmenka

Olej lniany - jaki wybrać?

Ziarna z lnu to nasz polski skarb. Nasiona chia mogą się wypchać :)  Do przygotowania jednego litra dobrego oleju zużywa sie około 4kg (!) ziaren lnu. Olej lniany, jako esencja z ziaren, zawiera wyższy poziom nienasyconych kwasów tłuszczowych omega 3, przez co:


 - sprawdza się w walce z wysokim profilem lipidowym  - pomaga obniżyć ciśnienie  - poprawia funkcję skóry  - przyspiesza gojenie się ran  - poprawia pasaż jelitowy  - stosowanie go jest korzystne w PCOS

Co ważne, jest łatwy w stosowaniu: ot na łyżkę, tu do sałatki, tam do serka albo na grzankę.. Co ważne, jego wymienione wyżej właściwości są potwierdzone naukowo. 

Jak jednak wybrać dobry olej? 

Jest kilka parametrów, na które warto zwrócic uwagę kupując nie tylko olej lniany, ale też inne oleje:  - wybieraj olej tłoczony na zimno (optymalnie w temp. do 40st.) -  oleje niefiltrowane i nierafinowe zawierają więcej składników bioaktywnych  - im świeższy olej tym zawiera wyższą zawartość kwasów omega 3 i 6 - zwróć uwagę na jego przechowywanie! Dobre oleje, które spełniają powyższe cechy przechowywane są w lodówce oraz mają one krótsze daty ważności. Jest to związane z wysoką wrażliwością na światło, powietrza oraz wysoką temperaturę. Przez co bardzo łatwo ulegają procesowi utleniania i tracą swoje właściwości prozdrowotne.


 Pamiętaj, że termin ważnosci oleju lnianego po otwarciu to ok. 2 miesiące.  WAŻNE: Olej lniany stosujemy tylko na zimno!


Zatem bierzcie i pijcie go wszyscy.. z lodówki! :)1 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie