• dietofitmenka

Laboratoryjny musthave przed konsultacją dietetyczną

Do niedawna uznawane było, że do ułożenia diety wystarczają podstawowe parametry antropometryczne – waga, wzrost, wiek, stopień aktywności fizycznej, aby jadłospis był prawidłowo zbilansowany. Obecny stan wiedzy potwierdza, że dużo ważniejszym wskaźnikiem stanu odżywienia są wyniki badań laboratoryjnych, na co zwracam szczególną uwagę. Które z nich są najbardziej istotne? Które warto wykonać, aby jak najlepiej dopasować żywienie?


DLACZEGO JEST TO DLA MNIE ISTOTNE? 


To co należy podkreślić – jako dietetyk nie mam uprawnień przepisywania skierowań na badania. Mogę jedynie sugerować, które warto wykonać, jest to swego rodzaju profilaktyka. Nie interpretuję badań! To należy do obowiązków lekarza, więc jeśli zobaczę odchylenia od normy od razu sugeruję wizytę u danego specjalisty Otrzymując wyniki badań laboratoryjnych mam pewność, że dieta będzie kompletna poprzez uzupełnienie niedoborów jak i odpowiednio zbilansowana adekwatnie do stanu odżywienia pacjenta. Nie zawsze redukcja masy ciała będzie priorytetem, jeśli zobaczę, że Twój organizm w danym momencie potrzebuję czegoś innego. Dlatego tak ważna jest profilaktyka przed wprowadzeniem diety.


Załóżmy, że zgłaszacie się do dietetyka w sprawie ustalenia diety ubogoenergetycznej, aby zrzucić “zaledwie” 5 kg. Wprowadzacie zmiany w jadłospisie, wchodzicie w tzw. ujemny bilans energetyczny. Po dłuższym czasie stosowania zaleceń w 100% jednak nie widzicie efektu. Światło podejrzeń pada na specjalistę – może źle dopasował plan żywieniowy? Na własną rękę zaczniesz jeszcze bardziej obniżać kaloryczność, ale masa ciała się nie zmiania. Wystarczy jeden błąd, aby pogorszyć proces odchudzania oraz swój stan zdrowia poprzez radykalne ograniczenie spożycia energii, czy wprowadzenie ciężkiego treningu, bo “muszę szybko schudnąć”. Warto zwrócić uwagę, że nie musi być to wina diety, a problemów zdrowotnych.


Poza tym, trzeba mieć na uwadze, że nie nabraliśmy tkanki tłuszczowej w tydzień więc w tak krótkim czasie się jej nie pozbędziemy – a o tym wiele osób zapomina!


Innym przykładem może być osoba z chorobą autoimmunologiczną tarczycy oraz świeżo wykrytą insulinoopornością. Zgłasza się do dietetyka, aby uregulować żywienie pod kątem niedoczynności i redukcji kilku kilogramów, na którym jej głównie zależy. Jednak po przyjrzeniu się wynikom badań można zauważyć, że priorytetem dla organizmu będzie normalizacja glikemii. Wprowadzenie odchudzania musi się odłożyć w czasie, aby nie pogorszyć stanu zdrowia. Dlatego tak ważne jest wykonywanie badań diagnostycznych.


PAKIET PODSTAWOWY


Profilaktyka przede wszystkim, a bez tych badań dietetyk nie będzie w stanie ocenić stanu zdrowia pacjenta. Są to podstawowe parametry określające stan naszego organizmu. Po zlecenie do wykonania najlepiej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu lub zrobić je prywatnie.

Podstawowa diagnostyka laboratoryjna obejmuje:


 • Morfologia krwii – Szybki skan naszego ciała. Daje całościowy obraz stanu zdrowia i odżywienia oraz wskazówki dalszej diagnostyki. Pozwala zaobserwować m.in. anemię, infekcje czy stany zapalne, a co za tym idzie ustalić w diecie produkty, które będą pokrywać zdiagnozowane niedobory czy potrzeby organizmu.

 • Badanie moczu – Ocena kondycji układu moczowego. Informuje nie tylko o jakości funkcjonowania nerek, dróg moczowych, ale oceny działania całego ustroju. Pozwala na wstępne oszacowanie ryzyka wystąpienia wielorakich schorzeń.

 • Glukoza i insulina na czczo – Ocena poziomu cukru we krwi. Nie daje całościowego obrazu wahań stężeń w organizmie, ale dopiero nieścisłości sugerują wykonanie krzywej cukrowej w celu dalszej diagnostyki. Warto je wykonać, aby w porę wyłapać sygnał ostrzegawczy bardziej złożonego problemu.

 • Profil lipidowy – Całościowy skan cholesterolu całkowitego, lipoprotein HDL i LDL oraz triglicerydów. Bardzo ważne jest całościowe spojrzenie na rozkład gospodarki tłuszczowej, a nie skupianie się na wskaźnikach odbiegających od normy, które na przestrzeni lat ulegają ciągłym modyfikacjom.

 • Próby wątrobowe – ALAT, AspAT. Pierwszy z enzymów jest bardziej swoisty dla wątroby i pozwala ocenić ogólny stan tego narządu. Natomiast drugi wykazuje aktywność również w sercu, mięśniach, nerkach i krwinkach czerwonych.

 • OB – czyli Odczyn Biernackiego.Jest to najprostszy i najtańszy, mimo że niezbyt dokładny marker stanu zapalnego. Wartość przekraczająca normę jest sygnałem, że organizm walczy z jakąś infekcją czy bakterią.

 • TSH – Wskaźnik prawidłowego funkcjonowania tarczycy. Wahania jego wartości są wskazaniem do dalszej diagnostyki profilu tarczycowego.

Zwróć szczególna uwagę na:

 • dzień przed badaniem nie wykonuj intensywnych ćwiczeń, stresu

 • dzień przed badaniem nie spożywaj alkoholu oraz nie jedz tłustych potraw i słodyczy

 • ostatni posiłek spożyj 12h przed pobraniem krwii

 • zaleca się pobranie na czczo w godzinach porannych

 • jeśli jesteś przeziębiony, odczekaj kilka dni

 • wyśpij się :)


PAKIET ROZSZERZONY 


Jeśli chorujesz na coś przewlekle, również warto wykonać szerszą diagnostykę oraz aktualną ocenę danego problemu. Na przykład – przy trwającej anemii oznaczyć dodatkowo ferrytynę, a przy wahaniach glikemii hemoglobinę glikowaną. W zależności od objawów i predyspozycji warto wcześniej udać się do lekarza i skonsultować potrzebę dalszej diagnostyki.


Dodatkowo zbliża się wiosna więc warto sprawdzić poziom witaminy D w organizmie. Suplementacja zalecana jest wszystkim w okresie września – czerwca z racji istniejących niedoborów. Oznaczenie metabolitu 25-OH-D3 można wykonać w laboratorium odpłatnie w cenie ok. 70 – 100 zł. Określenie wyjściowego poziomu Wit D jest bardzo ważnym badaniem pozwalającym ustalić jej dawkowanie wyrównujące niedobór oraz podtrzymujące prawidłowy jej poziom.


Im więcej wiemy o stanie naszego organizmu, tym skuteczniej można leczyć występujące schorzenia – także żywieniowo. Współpraca z lekarzem oraz odpowiednio skomponowana dieta mogą skutkować znaczną poprawą niektórych parametrów diagnostycznych oraz samopoczucia. 52 wyświetlenia0 komentarz

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie